5 października 2010

W - Z

Ciacho, które uwielbia mój mąż :)

SKŁADNIKI NA CIASTO:
- 2 jajka,
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka cukru
- 1/2 kostki margaryny
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżki dżemu
- 1 łyżeczka sody
- mleko

SKŁADNIKI NA KREM:
- 1 i 1/2 małego masła roślinnego
- 3 łyżki cukru pudru
- 3 serki homogenizowane

SKŁADNIKI NA POLEWĘ:
- 1/4 kostki margaryny
- 5 łyżek cukru
- 3 łyżki kakaa
- 4 łyżki mleka

PRZYGOTOWANIE:
Przygotować prostokątną formę: wysmarować i posypać bułką tartą, oraz nagrzać piekarnik do temperatury 180 stopni.

Wszystkie składniki na ciasto miksujemy w misce dodając po trochu mleka. Masa nie może być zbita tylko musi łatwo przelać się do formy. Następnie wlewany do formy i pieczemy (około 40-45 minut).

Masło i cukier miksujemy na gładką masę dodając pomału serki homogenizowane. Bardzo dokładnie miksujemy. Po zakończeniu część kremu odkładamy do dekoracji ciasta.

Po upieczeniu i ostygnięciu ciasta wyjmujemy je z formy i przekrawamy wzdłuż na dwa placki.  Jeden z nich przenosimy ponownie do formy, następnie nakładamy cały krem, który przygotowaliśmy wcześniej i na wierzch kładziemy drugi placek. Formę przykrywamy folią i wkładamy do lodówki.

W garnuszku topimy 1/4 margaryny z dodatkiem cukru kakaa i mleka. Zagotowujemy na bardzo małym ogniu ciągle mieszając. Gdy się przestudzi należy wyjąć ciasto z lodówki i polać. Teraz można już przybierać ciasto pozostawionym kremem wg. uznania. Następnie znów wkładamy ciasto do lodówki.

Ciasto jest najlepsze do jedzenia na drugi dzień, ponieważ wtedy krem już odpowiednio skleił obie części ciasta i nie będzie nam się ono rozsypywało :)

SMACZNEGO!

4 komentarze:

Przyciski Listonic